Lactobacillus plantarum 299v- wpływ na poziom żelaza
Co to jest żelazo, gdzie je znajdziemy w dużych ilościach oraz jakie są objawy i skutki jego niedoboru wie każdy z nas. Jeżeli jednak nie, odsyłam Was do postów, w których znajdziecie odpowiedz na powyższe pytania:
Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić kilka badań, które sugerują, że pewien szczep może nam pomóc przy niedoborach żelaza.
Lactobacillus plantarum 299v
Szczep Lactobacillus plantarum 299v (Lp299v) kolonizuje jelito i można go znaleźć w próbkach śluzowych pobranych z jelita grubego i odbytu. W badaniach klinicznych, wykazano, że Lp299v ma pozytywny wpływ na zdrowie. Efekty obejmują zmniejszenie problemów z gazami i bólem u ludzi, którzy cierpią na zespół jelita drażliwego. Przyjmowanie Lp299v może również przeciwdziałać niektórym niechcianym bakteriom w jelicie, a także może mieć działanie przeciwzapalne poprzez zmniejszenie zawartości fibrynogenu, ROS i IL-6 w surowicy.
Dowody naukowe
1
Badanie z 2006 roku wykazało, że żywność fermentowana kwasem mlekowym zwiększa wchłanianie żelaza u ludzi, być może poprzez obniżenie pH, aktywację fitynianów oraz tworzenie rozpuszczalnych kompleksów Fe i kwasów organicznych. Zbadano wpływ kleika owsianego fermentowanego Lactobacillus plantarum 299v na absorpcję żelaza niehemowego z mączki o niskiej biodostępności Fe w porównaniu z pasteryzowanym, sfermentowanym kleikiem owsianym i niesfermentowanymi kleikami owsianymi. W badaniu wzięło udział dwadzieścia cztery zdrowe kobiety w średnim wieku 25 lat. Kobietom podano (A) sfermentowany kleik, (B) pasteryzowany sfermentowany kleik, (C) niesfermentowany kleik o regulowanym pH i (D) niesfermentowany kleik z dodatkiem kwasów organicznych.
Fermentowany kleik z żywym L. plantarum 299v znacznie zwiększył absorpcję Fe w porównaniu z kleikami pasteryzowanymi i niesfermentowanymi. Stężenie kwasu mlekowego w sfermentowanym kleiku było o 19% wyższe niż w pasteryzowanym kleiku, absorpcja Fe została zwiększona o 50%. W kleiku z kwasami organicznymi stężenie kwasu mlekowego było o 52% niższe niż w pasteryzowanym kleiku, bez różnicy w absorpcji Fe. Fermentowany kleik zwiększył wchłanianie Fe niehemowego z bogatego w fityniany posiłku u młodych kobiet.
Ryc. 1 Wchłanianie żelaza niehemowego z posiłków zawierających cztery różne kleiki owsiane
2
W badaniu przeprowadzonym w 2015 roku zbadano wchłanianie żelaza u zdrowych kobiet w wieku rozrodczym. Celem pracy było zbadanie hipotezy, że wchłanianie żelaza niehemowego z napoju owocowego poprawia się poprzez dodanie Lactobacillus plantarum 299v (Lp299v). Badanie zostało podzielone na dwie próby. W próbie 1, absorpcja żelaza z napoju owocowego zawierającego 10^9 jednostek tworzących kolonie (CFU) Lp299v porównano z napojem kontrolnym bez dodatku Lp299v. Próba 2 miała taką samą konstrukcję, ale użyto 10^10 CFU. Napoje testowe i kontrolne zawierały około 5 mg żelaza. jako mleczan żelaza i były oznaczone odpowiednio 59Fe (B) i 55Fe (A) i spożywane przez 4 kolejne dni w kolejności AABB.
Próba 1
Wyniki próby 1 objęły dziesięć osób. Średnie wchłanianie żelaza z napoju zawierającego 10^9 CFU Lp299v wynosiło 28,6%, co było istotnie wyższe niż wchłanianie żelaza z napoju kontrolnego wynoszacego 18,5%.
Próba 2
Wyniki próby 2 objęły jedenaście osób. Średnie wchłanianie żelaza z napoju zawierającego 10^10 CFU Lp299v wyniosło 29,1% w porównaniu z 20,1% z napoju kontrolnego. Jednak różnica ta nie była statystycznie istotna. Analiza wchłaniania żelaza z dwóch napojów zawierających Lp299v w próbach 1 i 2 wykazała, że nie różniły się one istotnie, a w próbach 1 i 2 nie różniło się wchłanianie żelaza z dwóch napojów kontrolnych.
Połączenie tych dwóch badań poprzez połączenie wartości absorpcji dla wszystkich 21 badanych dało średnią absorpcję żelaza 28,8% z dodatkiem Lp299v, która była istotnie wyższa niż absorpcja żelaza w napoju kontrolnym 19,3%.
Podsumowując, spożycie probiotyków może zwiększyć wchłanianie żelaza o około 50 % z napoju owocowego o stosunkowo wysokiej biodostępności żelaza.
Ryc. 2 Wchłanianie żelaza z napoju owocowego z oraz bez Lactobacillus plantarum 299v (Lp299v)
3
Również w 2018 zostały przeprowadzone badania. Celem pracy było zbadanie możliwego wpływu L. plantarum 299v na mechanizmy wchłaniania żelaza na poziomie komórkowym. Wykryto wzrost zawartości żelaza w trawionych posiłkach i napojach zawierających L. plantarum 299v. W modelu komórek jelitowych zaobserwowano, że reduktaza żelaza DCYTB wzrosła w obecności L. plantarum 299v, natomiast produkcja śluzu (MUC5AC) zmniejszyła się niezależnie od L. plantarum 299v.
Podsumowując, suplementacja probiotykiem zawierającym Lactobacillus plantarum 299v może okazać się skutecznym narzędziem w walce z niedoborem żelaza. Dla osób, które źle znoszą suplementację żelazem, może okazać się ona dobrym wyjściem.
Źródła:
- Bering S. et al. (2006): A lactic acid-fermented oat gruel increases non-haem iron absorption from a phytate-rich meal in healthy women of childbearing age. British Journal of Nutrition 96, 80–85.
- Hoppe M. et al. (2015): Probiotic strain Lactobacillus plantarum 299v increases iron absorption from an iron-supplemented fruit drink: a double-isotope cross-over single-blind study in women of reproductive age. British Journal of Nutrition 114, 1195–1202.
- Sandberg A. S. et al. (2018): Iron Supplements Containing Lactobacillus plantarum 299v Increase Ferric Iron and Up-regulate the Ferric Reductase DCYTB in Human Caco-2/HT29 MTX Co-Cultures. Nutrients 10, 1949.
Brak komentarzy: