Jaką wodę wybrać?

21:50
Woda to najważniejsza substancje bez której człowiek nie jest w stanie przeżyć. Nawet niewielki niedobór powoduje zmęczenie, ból głowy czy trudności z koncentracją. Powinniśmy pamiętać o stałym nawodnieniu organizmu. Ale jaką wodę wybrać?

Rodzaje

Naturalna woda mineralna to woda podziemna pochodzenia naturalnego. Charakteryzuje się ona bardzo zróżnicowaną zawartością składników mineralnych oraz stabilnym składem. Niektóre wody mineralne mogą zawierać substancje mające znaczenie fizjologiczne dla naszego organizmu, takie jak: chlorki, fluorki, jodki, magnez, siarczany, sód, wodorowęglany oraz wapń. Wody wysoko zmineralizowane nie są odpowiednie do stałego spożycia w większych ilościach.

Woda źródlana to woda podziemna pochodzenia naturalnego o składzie mineralnym oraz właściwościach wymaganych dla wody przeznaczonej do stałego spożycia. Nie zawiera ona w znacznych ilościach składników, które powinny być limitowane przez niektóre osoby w codziennej diecie, takich jak: chlorki, sód, potas, siarczany, fluorki oraz jodki. Najczęściej jest to woda niskozmineralizowana, która jest odpowiednia do stałego stosowania bez ograniczeń dotyczących wieku i stanu zdrowia. Można ją wykorzystywać zarówno do bezpośredniego spożycia oraz do przyrządzania innych napojów i potraw.

Woda stołowa to woda źródlana lub nisko zmineralizowana woda mineralna, do których w procesie produkcji dodawana jest woda mineralna wysoko zmineralizowana lub wybrane składniki mineralne. Jest to po to, by uzyskać skład odpowiedni do określonego sposobu wykorzystania wody. Wody takie przeznaczone są głównie dla osób pracujących w uciążliwych warunkach termicznych oraz  dla sportowców.

Wśród wód butelkowanych możemy wyróżnić grupę wód o działaniu leczniczym. Mogą one mieć bardzo wysoką mineralizację (nawet 34 tys. mg/l) i są stosowane najczęściej wg wskazań lekarza. 

Wody butelkowane dzielimy wg stopnia mineralizacji, czyli ogólnej zawartości składników mineralnych, na wody:

  • bardzo nisko zmineralizowane: < 50 mg/l
  • nisko zmineralizowane: > 50 – 500 mg/l
  • średnio zmineralizowane: > 500 – 1500 mg/l
  • wysoko zmineralizowane: > 1500 mg/l

Która jest najlepsza?

Poniżej przedstawiam Wam ranking najlepszych wód. Oczywiście każdy wybierze taką jaka mu najbardziej odpowiada. Jeżeli jedna komuś bardziej smakuje, niech wybierze to lepszą smakowo. W przypadku niedoboru wapnia i magnezu warto wybrać takie, które zawierają ich znacznie więcej niż pozostałe wody.
* Na drugim miejscu mogłaby też znaleźć się Muszyna, której ogólna zawartość rozpuszczonych składników minerlnych wynosi 2001,26 mg/l.

Jaką wodę pić? Z butelki czy z kranu?

Oczywiście każdy powie, że z kranu. Jednakże (pomijając kwestie plastiku) woda butelkowana nie jest taka straszna. 

Wody butelkowane to produkty spożywcze, które podlegają przepisom ustawy o bezpieczeństwie żywności. Natomiast woda wodociągowa (w największej ilości wykorzystywana do celów sanitarno-higienicznych oraz gospodarczych) podlega przepisom ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Wymagania jakościowe, które są ustalone w dwóch różnych przepisach wynikają z różnego pochodzenia oraz przeznaczenia wody.

Należy pamiętać, że nie każda woda z kranu będzie bardzo dobrej jakości, bogata w składniki mineralne. Często jest tak, że woda kranowa nam po prostu nie smakuje. Z drugiej strony woda taka może też być zanieczyszczona lokalnie i wtórnie (powodowane często złym stanem technicznym i sanitarnym instalacji wewnątrz budynków).

Po przekazaniu do laboratorium trzech próbek wody (1- woda z kranu, 2- woda z kranu przegotowana oraz 3- woda filtrowana) okazało się, że była tylko niewielka różnica między wodą z kranu a przefiltrowaną. Najgorzej jednak wypadła woda przegotowana. Po przegotowaniu substancje szkodliwe nie ulegają rozpadowi, a wręcz przeciwnie- zagęszczają się [1]. 

Będąc ostatnio na Dworcu Głównym zauważyłam świetną reklamę AQUANETu odnośnie picia wody z kranu. Nie wiem jak Was, ale mnie przekonała.


Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinniśmy wybierać wodę mineralną, która zaopatrzy nas w cenny składniki mineralne. Na korzystne oddziaływanie wody na fizjologię człowieka nie ma wpływu ogólna mineralizacja wody. Najważniejsza jest zawartość wybranych makroskładników, czyli profil chemiczny wody.

Źródła:
  1. Bator J. (2013): Zmień chemię na jedzenie. Wydawnictwo Znak, Kraków
  2. Informacje na temat minerałów zostały zaczerpnięte ze stron producentów.
  3. https://www.zywiec-zdroj.pl/o-wodzie
  4. https://www.aquanet.pl/pij-wode-z-kranu,330

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.