Czekolada- o co z nią właściwie chodzi?


Na całym świecie spożycie czekolady wynosi od 0.12 kg na osobę rocznie w Chinach do 11.85 kg na osobę w Irlandii. Kraje rozwinięte stanowią 64% światowego spożycia. Największym krajem zajmującym się produkcją ziarna kakaowego na świecie jest Wybrzeże Kości Słoniowej, które wyprodukowało 1,2 mln ton kakao w latach 2006-2007.

Czym właściwie jest czekolada?

Czekoladę wytwarza się poprzez połączenie miazgi kakaowej z masłem kakaowym i cukrem. Proporcja miazgi kakaowej w produkcie końcowym określa, jak bardzo ciemna jest czekolada.
Czekolada jest bogata w:

  • błonnik
  • minerały (magnez, żelazo)
  • polifenole
  • antyoksydanty
Skoro wiemy już mniej więcej co to jest czekolada, czas zadać sobie kolejne pytanie.

Jakie właściwości zdrowotne posiada?

Stwierdzono, że wiele polifenoli (katechiny i epikatechiny) zmienia metabolizm glukozy. W badaniach katechina hamowała aktywność alfa-glukozydazy oraz hamowała wchłanianie glukozy z jelita [1].

Porcja 100 kcal ciemnej czekolady (70% -85% kakao) zawiera 1,7 g błonnika, podczas gdy czekolada mleczna zawiera tylko 0,6 g  błonnika na 100 kcal [1].

Jeśli chodzi o potencjalny wpływ czekolady na zdrowie fizyczne, to jej spożycie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także poprawia wrażliwość na insulinę i funkcję naczyniową [2].

Co ciekawe, badania przeprowadzone przez Match i in. wykazały, że polepszenie nastroju po zjedzeniu czekolady trwa tylko przez 3 minuty i wynika głównie ze smakowitości [3].

Badania na 101 osobach, które w ciągu 6 tygodni spożywały 37g czekolady na dzień wykazały, że nie zaobserwowały one żadnego wpływu na pamięć, proces myślenia czy też energię [2].

Czy właściwie warto?

Ze względu na wiele właściwości zdrowotnych (duża zawartość polifenoli i minerałów) dobrze jest ją spożywać. Jednakże należy pamiętać, że zbyt duże jej ilości mogą podnosić poziom tkanki tłuszczowej. Sporadyczne jej spożycie na pewno poprawi nam humor (mimo iż jest to chwilowe) oraz "postawi na nogi". Zbyt duże jej ilości mogą odbić się na naszej sylwetce. Wybór pozostawiam Wam. :)


Źródła:
1. Katz D. L., Doughty K., Ali A. (2011):Cocoa and Chocolate in Human Health and Disease. Antioxid Redox Signal. 2011 Nov 15; 15(10): 2779–2811
2. Teresa Balboa-Castillo i in. (2015): Chocolate and Health-Related Quality of Life: A Prospective Study. PLoS One. 2015; 10(4): e0123161.
3. Macht M, Mueller J. (2007): Immediate effects of chocolate on experimentally induced mood states. Appetite.; 49: 667–674.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.