Sól bez tajemnic


Sól ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, a w gospodarstwie domowym jest jedną z najczęściej stosowanych przypraw. Jest głównym źródłem sodu i chloru w diecie, dlatego jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Należy pamiętać, że jej nadmierne spożycie ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. W dzisiejszym poście odkrywamy jej tajemnice. 

Sód i chlor

Sód jest głównym kationem w płynie pozakomórkowym w organizmie oraz jest niezbędnym składnikiem odżywczym do utrzymania objętości osocza, równowagi kwasowo-zasadowej, przekazywania impulsów nerwowych i normalnej funkcji komórki. U osób zdrowych prawie 100% spożywanego sodu jest wchłaniane podczas trawienia, a wydalanie moczu jest podstawowym mechanizmem utrzymania równowagi sodowej.
W warunkach ekstremalnego upału i ekstremalnych temperatur, intensywna aktywność fizyczna, która skutkuje wysoką produkcją potu, utrata sodu z potem jest zwiększona [2]. 

Sód i chlor są składnikami chemicznymi powszechnej soli kuchennej, jednak sód można znaleźć w innych postaciach. Sód występuje naturalnie w różnych środkach spożywczych, takich jak mleko, mięso i skorupiaki. Często znajduje się on w dużych ilościach w żywności przetworzonej, takiej jak pieczywo, krakersy, przetworzone mięso i przekąski. Wysokie ilości sodu występują również w wielu przyprawach (np. sosach sojowych i rybnych). W ten sposób dieta bogata w żywność przetworzoną i uboga w świeże owoce i warzywa jest często bogata w sód [2]. 


Zaleca się spożycie 2000 mg sodu/ dzień (równowartość 5 g soli/ dzień)-  ta ilość powinna obejmować sól pochodzącą ze wszystkich źródeł, czyli zawartą - w produktach rynkowych oraz sól dodaną do potraw [1].


Spożycie soli w Polsce powoli spada. Z danych IŻŻ wynika, że jej konsumpcja na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zmniejszyła się z ponad 15 g na osobę dziennie w 1998 r. do obecnych 11 g [3].

Gdzie znajdziemy sól

Tak jak już wcześniej wspomniałam, 5 g soli/ dzień dotyczy tej zawartej w produktach spożywczych oraz tej dodanej do żywności. Poniżej przedstawiam Wam kilka najpopularniejszych produktów spożywczych, które zawierają spore ilości soli.

A co z wodą mineralną?

Dodatkowym źródłem sodu w diecie są wody mineralne. Jest to wartość znikoma w porównaniu do tej obecnej w produktach spożywczych, ale wiele wód mineralnych, uznawanych powszechnie za lecznicze, ma w swoim składzie znaczną ilość sodu. Dlatego też warto wybierać wody z małą zawartością sodu [1].

Wpływ na organizm

Nadmiar sodu w diecie jest przyczyną nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i zaburzeń rytmu serca. Poza tym powoduje większe wydalanie wapnia z moczem, a w konsekwencji powstawanie kamieni nerkowych. Duże spożycie soli związane jest także z występowaniem udarów mózgu oraz zwiększa ryzyko raka żołądka [1].
Tak jak szkodzi nadmiar- tak szkodzi też niedobór, mimo iż spotykany jest niezwykle rzadko.

Jak ograniczyć spożycie soli w diecie

  1. Zamiast soli używaj większej ilości przypraw, które nadadzą potrawom niepowtarzalny smak
  2. Czytaj informacje zawarte na etykiecie. Warto pamiętać, że na etykietach sól często pojawia się jako sód
  3. Jeżeli kupujesz wodę butelkową, wybieraj niskosodową
  4. Uważaj na przetworzone jedzenie, szczególnie chipsy, krakersy czy precle
  5. Jeżeli wybierasz produkty konserwowe, np. kukurydzę- warto przepłukać ją wodą
  6. Wybieraj ser biały zamiast żółtego
  7. Ogranicz mieszanki przypraw i gotowe sosy
  8. Próbuj potraw przed dosoleniem
Bibliografia:
  1. Zdrojewicz Z., Wasiuk S., Wróbel M. (2016): Rola soli w organizmie człowieka oraz fenomen sodowrażliwości i sodooporności. Med Rodz 19(2): 75-82
  2. WHO (2012): Guideline: Sodium intake for adults and children. Geneva
  3. http://www.izz.waw.pl/strona-gowna/3-aktualnoci/aktualnoci/537-polacy-spozywaja-za-duzo-soli

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.