Kurkuma- tajemniczy złoty środek
Ostatnio panuje istny szał na kurkumę, szoty z kurkumy i imbiru czy też innego rodzaju napoje z niego zrobione. Ale postawmy sobie pytanie. Jakie właściwości zdrowotne posiada korzeń kurkumy? Co jest lepsze- korzeń czy proszek? Zapraszam do lektury. 😊
Curcuma longa
Ostryż długi to przyprawa należąca do tej samej rodziny co imbir. Ich korzenie są nawet podobne, różnią się tylko kolorem i kształtem. Używana jako przyprawa, naturalny barwnik czy środek konserwujący w Indiach i Chinach.
Jej specjalne właściwości
Jedną z właściwości kurkumy jest działanie przeciwzapalnie komórek nerwowych w chorobie Alzheimer'a. Hamuje ona ekspresję białka Egr-1 i wiązanie DNA z tym białkiem w komórkach monocytarnych THP-1. Poprzez zahamowanie aktywności wiązania zmniejsza się stan zapalny. Według naukowców, te właściwości pomogą złagodzić objawy Alzheimera spowodowane utlenianiem i stanem zapalnym.
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Jawaharlal Nehru w Indiach wykazało, że stosowanie kurkumy znacznie zmniejsza peroksydację lipidową i gromadzenie się lipofuscyny (wewnątrzkomórkowy marker starzenia się), która zwykle wzrasta wraz ze starzeniem się organizmu. Można stwierdzić, że kurkuma ma działanie odmładzające.
Kurkuma powinna znaleźć się w diecie osób cierpiących na nieszczelność jelit.
Ciekawostką jest fakt, że kurkuma jest świetna na kości i stawy. Jak to możliwe? Stwierdzono, że duże ilości kurkumy zmieniają metabolizm żelaza poprzez chelatowanie żelaza i tłumienie hepcydyny, która powoduje jego niedobór. Jednakże dawka, która zmniejszałaby zapalenie kości i stawów musiałaby wynosić więcej niż 2000 mg na dobę, a dawka ta nie wpływała niekorzystnie. Można stwierdzić, że kurkumina może być bezpiecznie stosowana jako terapeutyczny środek przeciw zapaleniu kości i stawów.
Ponad to kurkuma (100g) zawiera aż 278mg magnezu (70-90% RDA) oraz 67mg żelaza (372% RDA dla kobiet oraz 838% RDA dla mężczyzn)!
Jaką kurkumę wybrać?
Takie jakie stanowisko mam w przypadku imbiru- takie mam też w przypadku kurkumy. Niech królują korzenie. Są bardziej aromatyczne i dają prawdziwego kopa. Takiego aromatu nie uzyskamy sproszkowanym imbirem. Czyż każda świeża przyprawa nie jest lepsza od takiej sproszkowanej? Mimo iż teoretycznie jest tym samym produktem?
Warto pamiętać, że samej kurkumy organizm nie jest w stanie przyswoić. Dlatego najlepiej jest spożywać ją razem z pieprzem cayenne. Badania wykazały, że podczas spożywania przez ludzi 2g kurkuminy, jej poziom w surowicy był niewykrywalny. Natomiast przy jednoczesnym podawaniu piperyny (alkaloid występujące we wierzchniej warstwie owoców czarnego pieprzu) stężenie wzrosło. Nastąpiło zwiększenie biodostępności o 2000%!
Źródła:
1. Daily J. W., Yang M., Park S. (2016): Efficacy of Turmeric Extracts and Curcumin for Alleviating
the Symptoms of Joint Arthritis:
A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Journal of medicinal food 19(8), s.: 717-729
2. Dietary Reference Intakes Tables and Application. Institute of Health. The National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine.
3. Mishra S., K. Palanivelu (2008): The effect of curcumin (turmeric) on Alzheimer's disease: An overview, Ann Indian Acad Neurol. 11(1),s:13-19.
4. Shoba G., Joy D., Joseph T., Majeed M., Rajendran R., Srinivas P. S. (1998): Influence of piperine on the pharmacokinetics of curcumin in animals and human volunteers, Planta Med 64(4), s: 353-356.
Brak komentarzy: