Co nawadnia najlepiej


Podczas takich upałów jakie teraz panują, pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu. U mnie cały czas stoi albo butelka wody albo chociaż szklanka. Co w przypadku gdy jakoś tak nie możemy przekonać się do picia wody? 
Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam pewne badanie, dzięki któremu możecie odpowiedzieć sobie na to pytanie.


Cel badania

W badaniu zbadano wpływ 13 różnych, powszechnie spożywanych napojów na produkcję moczu i równowagę płynów w przypadku spożycia w stanie nawodnionym, w celu ustalenia wskaźnika nawodnienia napoju (BHI), tj. ilości moczu produkowanego po wypiciu, wyrażonej w stosunku do standardowego uzdatniania (woda niegazowana) dla każdego napoju.

Każdy uczestnik (n = 72) spożywał litr wody niegazowanej lub 1 z 3 innych dostępnych w handlu napojów w czasie 30 minut. Objętość moczu pobierano następnie przez kolejne 4 godziny. BHI skorygowano o zawartość wody w napojach i obliczono jako ilość wody zatrzymanej w ciągu 2 godzin po spożyciu w stosunku do ilości wody zaobserwowanej po spożyciu wody niegazowanej.
Tabela 1 Właściwości napojów

Wyniki

Masa moczu nie różniła się między próbami bezpośrednio po badaniu. Średnia różnice w łącznej produkcji moczu wyniosły 294 g w przypadku mleka pełnotłustego, 339 g w przypadku mleka odtłuszczonego mleko i 362 g dla ORS.

Po 2 godzinach mleko pełnotłuste, mleko odtłuszczone, ORS oraz sok pomarańczowy miały wyższy wskaźnik BHI niż woda. Wskaźnik ten wynosił 1,22 dla mleka pełnotłustego, 1,37 dla mleka odtłuszczonego, 1,03 dla ORS i 0,87 dla soku pomarańczowego.

Podsumowanie

BHI ma znaczenie dla osób, dla których długoterminowe utrzymanie równowagi płynów jest ważne, np. w zawodach, w których dostępność płynów jest ograniczona, jak również u starszych lub ubezwłasnowolnionych  pacjentów. 
Mimo iż istnieją produkty nawadniające lepiej, pamiętajmy, że woda to woda. Jeżeli ktoś nie lubi pić samej wody, polecam dodać do niej świeże owoce.


Źródło:
  1. Maughan R. J. et al. (2016): A randomized trial to assess the potential of different beverages to affect hydration status: development of a beverage hydration index. Am J Clin Nutr 103:717–23.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.